Wm art. 11.28 lid 4 en 5
Wm art. 11.42
Bgm art. 36a
Voor een GPP-verlaging op verzoek van een gemeente is een aantal afwijkende bepalingen van kracht. Een dergelijk verzoek kan bij de Minister worden ingediend wanneer een gemeente een maatregel wil treffen of bekostigen waardoor de geluidbelasting wordt verlaagd. De gemeente heeft zelf de keuze of ze dit verzoek tot GPP-verlaging wil indienen; vanuit de wet is dit niet verplicht. Dit laat het bevoegd gezag meer ruimte om te beoordelen of over de maatregel(en) overeenstemming is bereikt tussen de gemeente en de beheerder.
Een GPP-verlaging kan voor een gemeente wenselijk zijn vanwege de verplichting om voor planontwikkeling uit te gaan van de registergegevens. Stel dat op basis van de registergegevens hoge geluidbelastingen worden berekend voor een nieuw bouwplan langs een rijksweg, mogelijk zelfs boven de maximale ontheffingswaarde. De gemeente wil vervolgens de geluidbelasting verlagen door een stil wegdek op de rijksweg te bekostigen. In deze situatie moet het stille wegdek in het register worden opgenomen voordat de gemeente het effect daarvan kan ‘incasseren’ bij de berekening van de geluidbelasting.
Op het verzoek vindt niet de toetsing plaats zoals vastgelegd in artikel 11.29. Dat wil bijvoorbeeld zeggen dat de toets met betrekking tot de doelmatigheid van de maatregel(en) achterwege kan blijven. Die afweging wordt in dit geval immers gemaakt door het gemeentebestuur. Ook het verzoek tot wijziging van de GPP’s hoeft daarom minder gegevens te bevatten. De onderdelen e, f en i zoals genoemd in paragraaf 6.11 zijn niet van toepassing.
Een punt van aandacht is de vraag of bij deze GPP-wijziging de gekoppelde sanering moet worden afgehandeld. De verplichting tot gekoppelde sanering geldt conform artikel 11.42 zowel voor een verhoging als voor een verlaging van het GPP. Recent is echter een toevoeging in het Besluit geluid milieubeheer opgenomen om aan te geven wanneer de verplichting tot gekoppeld saneren niet geldt. De voorwaarden waaronder de gekoppelde sanering niet hoeft te worden uitgevoerd behandelen we verder in paragraaf 6.19.
Wanneer een gemeente de gekoppelde sanering gelijktijdig met het verzoek tot GPP-verlaging moet afhandelen, kan dat betekenen dat er meer maatregelen nodig zijn dan alleen de maatregel die de gemeente al wilde treffen.