Menu

Filter op
content
PONT Omgeving

ECLI:NL:RBNHO:2026:10639

Curatele is een te verstrekkende maatregel. De kantonrechter stelt bewind en mentorschap in. Betrokkene heeft moeite met het maken van keuzes, wel staat hij open voor hulp. Verzoeker (de wooninstelling) is het eens met het instellen van bewind en mentorschap. Voor haar is met name van belang dat er begeleiding komt op het gebied van de zorg.

Rechtbank Noord-Holland 24 August 2026

Uitspraak

ECLI:NL:RBNHO:2026:10639 text/xml public 2026-08-24T10:42:10 2026-08-17 Raad voor de Rechtspraak nl Rechtbank Noord-Holland 2026-07-31 12137841 CB VERZ 26-21 ZK Uitspraak Beschikking NL Haarlem Civiel recht; Personen- en familierecht Rechtspraak.nl http://deeplink.rechtspraak.nl/uitspraak?id=ECLI:NL:RBNHO:2026:10639 text/html public 2026-08-24T10:41:55 2026-08-24 Raad voor de Rechtspraak nl ECLI:NL:RBNHO:2026:10639 Rechtbank Noord-Holland , 31-07-2026 / 12137841 CB VERZ 26-21 ZK
Curatele is een te verstrekkende maatregel. De kantonrechter stelt bewind en mentorschap in. Betrokkene heeft moeite met het maken van keuzes, wel staat hij open voor hulp. Verzoeker (de wooninstelling) is het eens met het instellen van bewind en mentorschap. Voor haar is met name van belang dat er begeleiding komt op het gebied van de zorg.

RECHTBANK NOORD-HOLLAND

Zittingsplaats Haarlem

zaaknummer : 12137841 CB VERZ 26-21 ZK

datum : 31 juli 2026
beschikking op een verzoek tot ondercuratelestelling
op verzoek van:

Parnassia,

1901 ZZ Castricum, Oude Parklaan 60,

hierna ook te noemen: Parnassia,

en

FACT Beverwijk,

1945 SR Beverwijk, Bullerlaan 4A,

hierna ook te noemen: FACT,

hierna gezamenlijk ook te noemen: verzoekers,

met betrekking tot:
[betrokkene 1],
geboren te [plaats 1] op [geboortedatum] 1969,

wonende te [postcode] [plaats 2], [adres],

hierna te noemen: betrokkene.
procedure
De kantonrechter heeft kennisgenomen van:

- het verzoek met bijlagen, ontvangen op 5 maart 2026;

de bereidverklaring van de voorgestelde curator;

het verweer van de belanghebbende, ontvangen op 24 maart 2026;

Het verzoek is mondeling behandeld op 9 juni 2026. Daarbij waren aanwezig betrokkene, zijn zus [betrokkene 2] (hierna ook te noemen: zus), en de voorgestelde curator. Van de zijde van Parnassia waren de betrokken begeleider, psychiater en verpleegkundige aanwezig. Betrokkene heeft samen met de aanwezigen van Parnassia deelgenomen via Teams.
beoordeling
Verzoekers vragen om het instellen van een curatele voor betrokkene.

Het verzoek is gebaseerd op de stelling dat betrokkene wegens zijn lichamelijke of geestelijke toestand, tijdelijk of duurzaam zijn belangen niet behoorlijk waarneemt of zijn veiligheid of die van anderen in gevaar brengt en dat een voldoende behartiging van de belangen van betrokkene niet met een meer passende en minder verstrekkende voorziening kan worden bewerkstelligd. De financiën van betrokkene lopen goed. Voor Parnassia is van belang dat er begeleiding komt op het gebied van de zorg, zodat betrokkene ondersteuning krijgt bij beslissingen over -onder meer- zijn behandeling en passende woonruimte. Een mentor biedt deze begeleiding. Ter zitting heeft Parnassia daarom ingestemd met het instellen van bewind en mentorschap in plaats van curatele.

Betrokkene stelt dat hij zijn financiën en het huishouden zelf doet en dat dat in de regel goed verloopt. Wel geeft betrokkene aan dat hij soms moeite heeft met keuzes maken, bijvoorbeeld bij beslissingen over het nemen van een aanvullende verzekering. Betrokkene staat open voor hulp, maar hij geeft de voorkeur aan een bewindvoerder en een mentor boven een curator.

De zus van betrokkene vindt curatele een te zware maatregel. Betrokkene heeft geen schulden; hij heeft zijn administratie bijzonder goed op orde en hij is zelfstandig. Wel ziet zij dat keuzemomenten voor veel onrust bij betrokkene zorgen. Een bewindvoerder en mentor zijn passender dan een curator, vindt ook de zus.

De kantonrechter is, gelet op de inhoud van de stukken en het verhandelde ter zitting, van oordeel dat ondercuratelestelling, gezien de omstandigheden, als een te verstrekkende beperking van de rechten van de betrokkene is te beschouwen. Een (ambtshalve) in te stellen onderbewindstelling en mentorschap zijn in deze passend. De beoogd curator heeft te kennen gegeven een benoeming als bewindvoerder en mentor te zullen aanvaarden.

De kantonrechter zal daarom het verzoek tot ondercuratelestelling afwijzen en overgaan tot instelling van een bewind en een mentorschap. De kantonrechter zal De VAO-Bewind B.V. tot bewindvoerder en mentor benoemen, nu daartegen geen bezwaar is.

Betrokkene is (op dit moment) niet in staat om de rekening en verantwoording te beoordelen. Betrokkene is op dit moment wel in staat om toestemming te geven voor de handelingen als bedoeld in artikel 1:441 Burgerlijk Wetboek. De kantonrechter geeft de bewindvoerder in overweging dat toestemming aan de kantonrechter kan worden gevraagd indien de bewindvoerder betrokkene (tijdelijk) niet in staat acht toestemming te geven voor beschikkingshandelingen.
beslissing
De kantonrechter:

- wijst het verzoek tot ondercuratelestelling van [betrokkene 1] af;

- stelt met ingang van de dag na de datum van verzending van deze beschikking ambtshalve een bewind in over de goederen die [betrokkene 1] (zullen) toebehoren vanwege zijn lichamelijke of geestelijke toestand;

- stelt met ingang van de dag na de datum van verzending van deze beschikking ambtshalve een mentorschap in ten behoeve van [betrokkene 1] vanwege de geestelijke of lichamelijke toestand van betrokkene;

- benoemt met ingang van de dag na de datum van verzending van deze beschikking tot bewindvoerder en mentor: De VAO-Bewind B.V., Kvk no. 86451596, 2002 CA Haarlem, postbus 2036;

- bepaalt dat de bewindvoerder tevens mentor voor de (aanvangs)werkzaamheden en voor de met het bewind en het mentorschap gemoeide kosten de in de Regeling beloning curatoren, bewindvoerders en mentoren vastgestelde forfaitaire tarieven ten laste van het vermogen van de betrokkene mag brengen.

Deze beschikking is gegeven door mr. E. Jonker, kantonrechter, en in het openbaar uitgesproken.

Tegen deze beschikking kan - uitsluitend door tussenkomst van een advocaat - hoger beroep worden ingesteld bij het gerechtshof te Amsterdam:

a. door de verzoeker en degenen aan wie een afschrift van deze beschikking (digitaal) is verstrekt of verzonden binnen drie maanden na de dag van de uitspraak;

b. door andere belanghebbenden binnen drie maanden na betekening daarvan of nadat deze beschikking hun op andere wijze bekend is geworden.

Artikel delen