Een opdrachtgever wil een aannemingsovereenkomst ontbinden. Hij vreest namelijk dat de aannemer het werk niet behoorlijk zal gaan opleveren. Het Hof Leeuwarden vindt bewezen dat het bouwmanagement heeft gefaald, veel zaken uitvoeringstechnisch ruim onder de norm zijn en er niet is gebouwd conform goed vakmanschap. Dit rechtvaardigt het oordeel dat de aannemer het werk waarschijnlijk niet behoorlijk zal opleveren. Omdat de aannemer ook niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij wel behoorlijk zal presteren, ontbindt het hof de aannemingsovereenkomst.

Watis de uitspraak?
Een opdrachtgever wil een aannemingsovereenkomst ontbinden. Hij vreestnamelijk dat de aannemer het werk niet behoorlijk zal gaan opleveren. Het HofLeeuwarden vindt bewezen dat het bouwmanagement heeft gefaald, veel zakenuitvoeringstechnisch ruim onder de norm zijn en er niet is gebouwd conform goedvakmanschap. Dit rechtvaardigt het oordeel dat de aannemer het werkwaarschijnlijk niet behoorlijk zal opleveren. Omdat de aannemer ook nietaannemelijk heeft gemaakt dat hij wel behoorlijk zal presteren, ontbindt het hofde aannemingsovereenkomst.
Wat zijn de praktische gevolgen?
Ontstaat de verwachting dat een aannemer zijn werk niet behoorlijk of niet optijd gaat opleveren, dan kan het gewenst zijn om voortijdig deaannemingsovereenkomst te ontbinden. De opdrachtgever hoeft dan niet te wachtentot de wanprestatie op de (overeengekomen) datum van oplevering vaststaat. Dewet biedt die mogelijkheid. Een opdrachtgever kan in deze situaties bij derechter gehele of gedeeltelijke ontbinding van de aannemingsovereenkomstvorderen.
In deze zaak gaat het om een ondeugdelijke uitvoering van het werk. Derechtbank Dordrecht oordeelde in een andere casus dat ook de financieel slechtesituatie van een aannemer reden kan zijn om te betwijfelen of deze het werk toteen goed einde zal brengen. Het is aan de opdrachtgever om de vrees voorwanprestatie met bewijs te onderbouwen, bijvoorbeeld met onafhankelijkeinspectierapporten waaruit de ondeugdelijkheid van het reeds uitgevoerde werkblijkt. Daarom is het zaak om tijdig een zo compleet mogelijk dossier op tebouwen voor het geval dat een (tijdrovende) vordering tot ontbinding bij derechter noodzakelijk blijkt.
Gerechtshof Leeuwarden, 14 december 2010, TBR 2011/128.
Rechtbank Dordrecht, 20 oktober 2010, TBR 2011/91.
Marijn Huijbers is advocaat bij
Van Breevoort& Ter Meulen Advocaten
in Best/Woerden
Door AedesNet