Menu

Filter op
content
PONT Omgeving

Btw-aspecten bekostigingsregeling opvang en huisvesting

Op 1 juli 2026 is de Regeling tijdelijke bekostiging opvang en huisvesting gemeenten in werking getreden. Een memo geeft gemeenten duidelijkheid over de gevolgen van deze regeling voor de btw en het btw-compensatiefonds (BCF).

VNG 11 August 2026

euro banknote collection on wooden surface

Bekostigingsregeling

Met de regeling heeft het ministerie van Justitie en Veiligheid verschillende bestaande financiële regelingen voor de opvang en huisvesting van asielzoekers, vergunninghouders, Oekraïense ontheemden en andere vreemdelingen samengebracht in één uniform bekostigingskader.

De bekostigingsregeling voorziet in een specifieke uitkering waarmee het rijk de werkelijk gemaakte kosten aan gemeenten vergoedt voor de realisatie, exploitatie en uitvoering van opvang- en huisvestingsvoorzieningen.

Daarnaast bevat de regeling bepalingen over verstrekkingen ter bekostiging van gemaakte bijzondere kosten, verstrekkingen aan ontheemden en voorbereidingskosten.

Btw en btw-compensatiefonds

De VNG en de Belastingdienst hebben overleg gevoerd over de btw- en BCF-aspecten van de regeling. Dit heeft geresulteerd in het memo.

Het memo is opgesteld naar aanleiding van het verzoek van het ministerie van Justitie en Veiligheid en de VNG om vooraf duidelijkheid te krijgen over de gevolgen van deze regeling voor de omzetbelasting en de toepassing van het btw-compensatiefonds.

Het memo is mede in overleg met het ministerie van Justitie en Veiligheid en de VNG tot stand gekomen en beoogt een uniform kader te bieden voor de uitvoeringspraktijk.

Vragen

Zijn er naar aanleiding van het memo vragen, dan kunnen gemeenten contact opnemen met hun vaste aanspreekpunt binnen de eenheid Grote Ondernemingen van de Belastingdienst die voor de betreffende gemeente verantwoordelijk is.

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter

U moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.