Het coalitieakkoord biedt de kansen die we nodig hebben om Nederland van het slot te halen en te zorgen voor natuurherstel, woningbouw en economische groei, aldus IPO-voorzitter Ina Adema.

Het gaat nu om tempo maken in de uitvoering, zodat er snel toekomstperspectief is voor zowel woningzoekenden als boeren en andere ondernemers. De gezamenlijke provincies zijn aangemerkt als belangrijke partner voor coalitie en kabinet en nemen graag de uitnodiging aan om beleid en uitvoering mede vorm te geven. Dat vereist een goed samenspel tussen alle overheden, met de juiste balans tussen taken en geld.
Voor het IPO telt dat de coalitie van D66, VVD en CDA al in het begin van het akkoord begint over een betere samenwerking met medeoverheden. De drie partijen vinden die samenwerking medebepalend voor de vraag of het kabinet succesvol kan zijn. De basis voor de samenwerking is aangegeven in het rapport-Polman over de interbestuurlijke verhoudingen. Dat de coalitie dit rapport grotendeels omarmt, geeft volgens Adema aan dat de partijen de mooie woorden over samenwerking willen waarmaken en concreet invullen.
Bouwstenen
Het akkoord laat een goede aansluiting zien op de bouwstenen die provincies samen met onder meer LTO, NAJK, natuurorganisaties, gemeenten en waterschappen hebben ingebracht. Stikstof, natuur, wonen en energievoorziening zijn met elkaar verbonden.
De coalitie kiest in de stikstofaanpak voor doelsturing, gebiedsgericht werken en natuurherstel. Hiervoor komt tot 2035 € 20 miljard. De rekenkundige ondergrens komt, de kritische depositiewaarde gaat uit de wet. Het IPO blijft inzetten op een aanpak met geborgde maatregelen voor stikstofreductie en natuurherstel. Er ligt voldoende basis om de stikstofimpasse te doorbreken en het verlenen van vergunningen weer op gang te brengen.
Woningbouw en netcongestie
De stikstofaanpak en de maatregelen tegen netcongestie helpen mee om de bouw van woningen en bedrijven weer op gang te brengen. Voortvarendheid is hierbij geboden. Dat is eveneens van groot belang voor de Nederlandse economie.
Financiën
De taken van de provincies moeten in verhouding staan tot het beschikbare geld. Op het gebied van infrastructuur komt voor beheer en onderhoud voor provincies en gemeenten niets beschikbaar, wel voor Rijksinfra. Het meeste geld voor infraprojecten is pas over vijf jaar ingeboekt. Voor de rol die provincies bij netcongestie spelen, ontbreken de financiën. Voor woningbouw is onvoldoende geld gereserveerd. Positief is dat voor kwetsbare watergebieden wel extra geld komt, al moet blijken of dit toereikend is. Deze zaken baren de provincies zorgen. Ook doordat de korting op het provinciefonds gehandhaafd blijft terwijl een extra impuls nodig is. Daarbij baseert het IPO zich mede op onderzoeken, uitvoeringstoetsen en rapporten van adviesraden, die opvolging verdienen.
Economie
Het IPO steunt de sterkere inzet op economie, met kansen voor de regionale economie, zoals via innovatieve regionale campussen, waar jaarlijks € 100 miljoen voor komt.
Regie in de regio
Dat de coalitie een goede samenwerking met andere overheden nastreeft, is logisch. Er is regie in de regio nodig: het zorgvuldig afwegen van landbouw, natuur, woningbouw, infrastructuur en energievoorziening. Provincies spelen daarin een sleutelrol. Zij kennen de gebieden, zij verbinden partijen en zij zorgen voor samenhang.
In gesprek
Vandaar dat het IPO graag in gesprek blijft en gaat met de coalitie over de gekozen koers. Over het beleid, de uitvoering én de financiering. Constructief, inhoudelijk en met oog voor wat in de provincies wél en niet kan. In het belang van de inwoners, bedrijven en de inrichting van Nederland.
