Menu

Filter op
content
PONT Omgeving

Huurbevriezing ondermijnt investeringscapaciteit woningcorporaties 

Een recente analyse van Ortec Finance bevestigt de zorgen van Aedes over de financiële gevolgen van de voorgenomen huurbevriezing in 2025 en 2026 voor woningcorporaties. Uit de berekeningen blijkt dat de investeringscapaciteit van corporaties met maar liefst € 49 miljard daalt als gevolg van de huurbevriezing zonder aanvullende compensatie. Dat betekent concreet dat corporaties miljarden minder kunnen investeren in nieuwbouw, renovatie en verduurzaming van sociale huurwoningen. 

Aedes 22 April 2025

Nieuws-persbericht

Nieuws-persbericht

Volgens Ortec Finance leidt het uitblijven van jaarlijkse huurverhogingen tot een verlies aan huuropbrengsten van naar verwachting 4,5% in 2025 en 3,5% in 2026. Deze daling heeft langdurige negatieve effecten op de kasstromen van corporaties. De door het kabinet voorgestelde compensatie van €1,1 miljard, verspreid over 2026 tot 2028, wordt door Ortec Finance als onvoldoende beoordeeld.  

Hun berekeningen tonen aan dat zelfs met deze compensatie de Interest Coverage Ratio (ICR) van corporaties vanaf 2028 onder de kritieke grens van van de toezichthouder en borger (1,4) wat duidt op een verslechterde financiële gezondheid. Dit dwingt corporaties al op korte termijn hun investeringsplannen te herzien, met als gevolg minder nieuwbouw en verduurzaming.  

Deze onafhankelijke analyse bevestigt de eerdere waarschuwingen van Aedes dat de huurbevriezing zonder adequate compensatie de financiële positie van woningcorporaties ernstig ondermijnt. Ook benadrukt Ortec Finance dat zonder aanvullende maatregelen de beschikbaarheid en kwaliteit van sociale huurwoningen in de toekomst in het geding komen.  

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter

U moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.