Op grond van het oude artikel 5 lid 3 onder a bijlage II Bor (nu artikel 4a bijlage II Bor) mag er geen bijbehorend bouwwerk vergunningvrij worden gebouwd bij een gemeentelijk monument. Een tuinhuisje van 8,76 m2 wat bij een gemeentelijk monument opgericht wordt mag daarom niet zonder een omgevingsvergunning worden gebouwd. De bouwer van het tuinhuisje dacht van wel omdat de voormalige varkensschuur waar het tuinhuisje gesitueerd wordt niet als gemeentelijk monument aangewezen was. Raad van State maakt de volgende overweging:
Op grond van het oude artikel 5 lid 3 onder a bijlage II Bor (nu artikel 4a bijlage II Bor) mag er geen bijbehorend bouwwerk vergunningvrij worden gebouwd bij een gemeentelijk monument.
Een tuinhuisje van 8,76 m2 wat bij een gemeentelijk monument opgericht wordt mag daarom niet zonder een omgevingsvergunning worden gebouwd. De bouwer van het tuinhuisje dacht van wel omdat de voormalige varkensschuur waar het tuinhuisje gesitueerd wordt niet als gemeentelijk monument aangewezen was. Raad van State maakt de volgende overweging:
3.1. Zoals de Afdeling eerder heeft overwogen (uitspraak van 12 december 2012 in zaak nr. 201205158/1/A2), is slechts datgene als monument beschermd, wat als bouwkundige en functionele onlosmakelijke zelfstandige eenheid in de redengevende omschrijving is vermeld. Het tuinhuisje, tot de oprichting waarvan het bouwplan strekt, is een bijbehorend bouwwerk bij de op het perceel aanwezige woning. Die woning maakt onderdeel uit van de boerderij die in de redengevende omschrijving wordt vermeld. Of de voormalige varkensschuur een monument is en die schuur bij het perceel hoort, kan derhalve in het midden blijven, nu de woning een monument is.
Aldus vindt de activiteit, voor het uitvoeren waarvan vergunning is gevraagd, plaats bij een monument en heeft de rechtbank, gelet op het bepaalde in artikel 5, derde lid, aanhef en onder a, van de bij het Bor, behorende bijlage II, met juistheid, zij het op andere gronden, overwogen dat voor realisering van het bouwplan omgevingsvergunning vereist is.
Lees hier de volledige uitspraak