Menu

Filter op
content
PONT Omgeving

Nieuw leven voor Watertoren Bollenstreek met hulp van Cultuurfonds voor Monumenten

De Watertoren Bollenstreek in Hillegom, een markant herkenningspunt in de regio, is circulair herbestemd tot een inspirerende plek voor werken, vergaderen en events. Het Cultuurfonds voor Monumenten Zuid-Holland maakte dit financieel mogelijk door een lening met lage rente. Meindert Stolk, gedeputeerde cultuur en erfgoed voor de provincie Zuid-Holland, bezocht woensdag 19 maart het gemeentelijk monument samen met vertegenwoordigers van het Nationaal Restauratiefonds, het Cultuurfonds en de gemeente Hillegom.

Provincie Zuid-Holland 20 maart 2025

Nieuws-persbericht

Nieuws-persbericht

Duurzame toekomst

De historische watertoren heeft dankzij deze herbestemming nu ook een duurzame toekomst. Het project laat zien hoe monumenten met de juiste financiering en visie nieuw leven kunnen worden ingeblazen, maar wel met behoud van hun historische waarde. Het Cultuurfonds voor Monumenten Zuid-Holland maakt zich sterk voor lokaal erfgoed dat een impuls geeft aan een aantrekkelijke en leefbare omgeving. In de afgelopen 20 jaar heeft het fonds in Zuid-Holland met een inleg van 5,7 miljoen euro bijna 10,3 miljoen euro aan leningen met lage rente verstrekt en in totaal 127 eigenaren ondersteund.

Meindert Stolk, gedeputeerde voor cultuur en erfgoed provincie Zuid-Holland: “In Zuid-Holland hebben wij veel monumentale panden en soms krijgen deze een nieuwe functie. Een verduurzamingswens dan wel -noodzaak komt hierbij om de hoek kijken. Gebouwen moeten energiezuiniger worden gemaakt en vóór 2050 voorzien worden van duurzame warmte en elektriciteit. Bij de Watertoren in Hillegom heb ik met eigen ogen kunnen zien hoe onze financiële bijdrage is ingezet. Het is indrukwekkend hoe zo'n bijzonder gebouw is getransformeerd en nu op een hele andere manier wordt gebruikt.”

Slimme partnerschappen voor versnelling energietransitie

Ugur Özcan, directeur-bestuurder van het Restauratiefonds, is onder de indruk van de duurzame en circulaire aanpak en resultaat van de iconische watertoren. “Dit is een inspirerend voorbeeld van lokaal erfgoed dat de regio kleur geeft, dankzij de goede samenwerking in Zuid-Holland. Ik nodig provincies en maatschappelijk betrokken organisaties uit om via de Cultuurfondsen voor Monumenten duurzaam te investeren in lokaal erfgoed. Dat is het waard, de ambitie om te gaan verduurzamen is groot bij eigenaren en draagt bij aan de versnelling van de energietransitie.”

Extra stortingen

Eigenaren van een gemeentelijk monument of karakteristiek of beeldbepalend pand kunnen via het fonds een lening aanvragen voor restauratie, herbestemming en verduurzaming van het pand. Op de website van het Restauratiefonds(opent in nieuw venster) staat meer informatie. De provincie Zuid-Holland en het Restauratiefonds hebben onlangs weer geld gestort in het Cultuurfonds voor Monumenten Zuid-Holland. Daarmee is nu nog ongeveer 1 miljoen euro beschikbaar. De extra stortingen in het fonds sluiten aan bij het duurzaamheids- en erfgoedbeleid van de provincie Zuid-Holland.

Cultuurfonds voor Monumenten Zuid-Holland

Het fonds is een initiatief van het Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds. De provincie is de grootste partner sinds de start. Eigenaren in de provincie Zuid-Holland kunnen de lening aanvragen bij het Restauratiefonds tegen gunstige voorwaarden. De rente en aflossing worden teruggestort in het monumentenfonds. Zo ontstaat een doorlopend en duurzaam fonds en kan het geld steeds opnieuw worden uitgeleend voor nieuwe projecten. Hierdoor blijft het fonds ook in de toekomst bijdragen aan het behoud, verduurzamen en beleefbaar houden van het vaak markante erfgoed in Zuid-Holland.

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter

U moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.