Menu

Filter op
content
PONT Omgeving

Rotterdam investeert tijdens crisis

Rotterdam gaat de komende jaren extra investeren om de economische klap door de coronacrisis zo goed mogelijk op te vangen. In totaal gaat het om een investeringsbedrag van 370 miljoen euro.

Gemeente Rotterdam 30 September 2020

Nieuws-persbericht

Nieuws-persbericht

Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders in de begroting over 2021. ‘We kiezen er nadrukkelijk voor om niet te bezuinigen op de stad of om de woonlasten te verhogen. Tegelijkertijd blijven gezonde financiën het uitgangspunt.’ Met de miljoenen wil Rotterdam zorgen dat de bouw van woningen doorgaat, het leefklimaat wordt versterkt, er kan worden geïnvesteerd in de energietransitie, armoede kan worden aangepakt en werkzoekenden worden omgeschoold. Daarnaast zijn er miljoenen vrijgemaakt om Rotterdamse iconen als Blijdorp en Ahoy te behouden voor de stad.

Toekomstbestendig

De coronacrisis geeft de lokale economie stevige dreun. Sommige gezinnen zijn langdurig aangewezen op een uitkering en kunnen de eindjes nauwelijks aan elkaar knopen. Veel ondernemers verkeren in onzekerheid over de toekomst van hun bedrijf. ‘Deze begroting is erop gericht om de Rotterdamse economie toekomstbestendig te maken, waar mogelijk te herstellen en om de samenleving te stutten. Want ondanks de gunstige financiële uitgangspositie van Rotterdam zijn we ook kwetsbaar. Vanwege een virus waarvoor nog geen vaccin is, maar ook omdat welvaart niet meer automatisch leidt tot welzijn’, schrijft het college.

Investeren in mensen

Rotterdam rekent op een diepe recessie met een traag herstel, waarbij de klappen het hardste aankomen bij lager opgeleide inwoners en mensen met een laag inkomen. Meer mensen raken werkloos of komen in de bijstand terecht.

Daarom kunnen werkzoekenden zich laten om-, her- of bijscholen zodat ze meer kans maken op een baan in sectoren waar wel vacatures zijn. Het college trekt 14 miljoen euro uit voor het zogenoemde Rotterdams Scholingsfonds en hoopt dat het Rijk, het UWV en de sociale partners eenzelfde bedrag bijdragen. Daarmee kunnen in totaal minstens 10.000 Rotterdammers een scholingsvoucher aanvragen.

Daarnaast probeert de gemeente mensen met acute financiële problemen te helpen met het instellen van een noodfonds welzijn en het tijdelijk stopzetten van gemeentelijke incasso’s.

Investeren in woningbouw

Het college wil blijven investeren in woningbouw. Zo zijn recent besluiten genomen over de ontwikkeling van drie gebieden: Rijnhaven, Merwe4Havens en Alexanderknoop. Hier komen woningen voor iedereen. Daarnaast heeft Rotterdam geld van het Rijk ontvangen om gebieden als Feyenoord City, de Noordrand en het Zuiderpark verder te ontwikkelen. In totaal wordt de bouw van 6100 woningen versneld. De helft daarvan valt in het sociale en middensegment. Bovendien zet Rotterdam in op 7 stadsprojecten, zoals de herontwikkeling van Hofplein en Park Maashaven, maar ook de eerdergenoemde projecten Alexanderknoop en Rijnhaven.

Doorbouwen is goed voor de economie: zo levert de bouw van ieder huis twee arbeidsjaren op. Daarnaast is het ook de enige manier om het tekort aan woningen in de stad op te lossen en Rotterdam gezond en leefbaar te houden.

'Rotterdam is ondanks alle uitdagingen vooral een stad van kansen en vooruitkijken. De meesten zijn bereid om de schouders eronder te zetten en doen dit ook dagelijks.' - College van burgemeester en wethouders

Investeren in energietransitie en economie

Verder heeft het college plannen om te investeren in nieuwe economische kansen, zoals de bereikbaarheid van de zogenoemde Smart Health Tech Campus van het Erasmus MC en programma’s die zijn gericht op de digitalisering van bijvoorbeeld werken of lessen. Daarnaast trekt het college miljoenen uit voor het zogenoemde Rotterdamse Energietransitiefonds. Hiermee worden kleine en grote projecten gefinancierd die bijdragen aan het terugdringen van de CO2-uitstoot of het verbeteren van de luchtkwaliteit. Zo kunnen Rotterdammers, verenigingen en bedrijven geld lenen om hun huis, clubpand of bedrijfsgebouw te verduurzamen.

‘Rotterdam is ondanks alle uitdagingen vooral een stad van kansen en vooruitkijken. Er zijn maar weinig Rotterdammers die ergens anders zouden willen wonen. De meesten zijn bereid om de schouders eronder te zetten en doen dit ook dagelijks. Die toewijding hebben we nodig om Rotterdam er weer bovenop te helpen. Deze begroting legt daar de basis voor en hiermee willen we Rotterdammers hoop en perspectief bieden’, schrijft het college.

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter

U moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.