Menu

Filter op
content
PONT Omgeving

Tijdige drinkwatervoorziening prioriteit in STOER-advies

Nieuwe woningbouw moet tijdig kunnen worden aangesloten op het drinkwaternet. De onafhankelijke adviesgroep STOER (Schrappen Tegenstrijdige en Overbodige Eisen en Regelgeving) onderstreept dit in haar concept eindrapport, dat op 6 juni is gepubliceerd. Vewin heeft positief gereageerd op de voorstellen die bijdragen aan het versnellen van procedures voor drinkwaterbedrijven.

Vewin 18 June 2025

Nieuws-persbericht

Nieuws-persbericht

STOER adviseert om het belang van tijdige drinkwatervoorziening concreter te borgen in de Omgevingswet, door een instructieregel op te nemen in het Besluit kwaliteit leefomgeving. Hiermee kan het Rijk provincies opdracht geven om noodzakelijke besluiten te nemen. Vewin ondersteunt dit voorstel. Het onderstreept het nationale belang van een betrouwbare drinkwatervoorziening en voorkomt onnodige vertragingen voor drinkwaterbedrijven bij vergunningsprocedures.

Aanscherpen juridische instrumenten

Vewin steunt ook de suggestie om meer gebruik te maken van de ADC-toets in de Habitatrichtlijn bij drinkwaterprojecten nabij Natura 2000-gebieden. Hierdoor kijken bevoegde gezagen niet naar wat níet kan, maar naar wat wél mogelijk is.

Vewin pleit er in aanvulling hierop voor om via een wetswijziging in de Algemene wet bestuursrecht drinkwaterbedrijven in uitzonderlijke gevallen de mogelijkheid te geven de bezwaarfase over te slaan. Ook de terugkeer van de ‘lex silencio positivo’, waarbij een vergunning automatisch wordt verleend bij het uitblijven van een tijdige beslissing, kan bijdragen aan versnelling.

Fundamenteel voor woningbouw én volksgezondheid

Drinkwater is een randvoorwaarde voor woningbouw en in het belang van de  volksgezondheid. Vewin ziet in het STOER-conceptadviesrapport goede aanknopingspunten om drinkwatervoorziening structureel beter te borgen in wet- en regelgeving en procedures voor het realiseren van belangrijke investeringen te bekorten. Tegelijkertijd moet niet worden afgedaan op  de bescherming van drinkwaterbronnen.

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter

U moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.